Irlandzkie wielkie kamienie w Warszawie

Do końca tego roku będzie można jeszcze oglądać w warszawskim Muzeum Archeologicznym wystawę „Megality – kamienie giganty”. Ekspozycję przygotowano wspólnie z Muzeum Hrabstwa Down w Downpatrick (Irlandia Płn.).

Plakat z wystawy

Plakat z wystawy

Megality to w dosłownym tłumaczeniu konstrukcje wykonane z wielkich kamieni (z greckiego megas lithos). Występują one licznie w Irlandii Północnej, a w okolicach Hrabstwa Down szczególnie. Pojawiły się one na tamtych terenach w młodszej epoce kamienia – neolicie, a więc już 6000 lat temu. Tak więc te konstrukcje megalityczne służące jako miejsca ceremonialne i grobowce datowane są na ok. 4000 tys. p.n.e., a najmłodsze z nich na ok. 2500 p.n.e.

Czy warto przyjść do słynnego budynku Arsenału, który obecnie jest siedzibą Państwowego Muzeum Archeologicznego? Na pewno nie zobaczymy tam cennych eksponatów czy drogocennych przedmiotów, jak to

Jedna z plansz

Jedna z plansz

zazwyczaj bywa na muzealnych wystawach. Wręcz przeciwnie. Ekspozycja, o której mowa, to 12 roll-upów, czyli plansz o wymiarach 210×65 cm. Znajdują się na nich zdjęcia oraz dwujęzyczne, angielsko-polskie opisy przedstawionych sytuacji i miejsc. I praktycznie to wszystko. Jednak najważniejsze w tej prezentacji jest co innego, a mianowicie sama idea powstania projektu, któremu nadano tytuł „Megality Irlandii Północnej”. Pracownicy Muzeum Hrabstwa Down przygotowali przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale także i osób dorosłych cykl wycieczek do miejsc, gdzie znajdują się kamienne kręgi i megalityczne grobowce. Zachęcali w ten sposób do odkrywania i poznawania prehistorycznych obszarów własnego kraju.

Sala wystawowa

Sala wystawowa

Projekt nie zawężał się tylko i wyłącznie do zwiedzania obszarów megalitycznych. Uczestnicy projektu brali również udział w pracach wykopaliskowych oraz zajęciach geologicznych. Efektem całości ich działań jest właśnie ta wystawa. Powstała ona przy czynnym udziale członków Klubu Młodych Archeologów w Downpatrick, czyli dzieci i młodzieży w wieku 8 – 16 lat. Przygotowano także broszurę w językach polskim i angielskim, która jest dostępna w sali muzealnej.

Broszura o projekcie

Broszura o projekcie

Ekspozycja powinna zainteresować osoby zafascynowane kulturą irlandzką, które pragną również poznać jej początki i źródła. Na pewno zachęci także, co jest marzeniem organizatorów, do samodzielnego zwiedzania tych niesamowitych i tajemniczych stanowisk archeologicznych.

Podczas oglądania wystawy jest wyświetlany na dużym ekranie telewizora film przedstawiający życie we współczesnej Irlandii Północnej.